Mjesečni arhivi: veljača 2025.

Natjecanje ,,Mreže i povezanost’’

Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na natjecanje iz matematike i fizike pod nazivom „Mreže i povezanost“. Natjecanje organizira Društvo matematičara i fizičara iz Rijeke i namijenjeno je učenicima osnovnih i srednjih škola. Najbolji radovi bit će nagrađeni i predstavljeni na Festivalu znanosti, 5. – 10. svibnja 2025., čija je tema „Mreže”.

UPUTA ZA NATJECATELJE

Natjecanje će se održati od 24. veljače do 24. travnja 2025. godine. Svaki natjecatelj ili grupa natjecatelja (najviše tri člana) može predati najviše tri neovisna rada o tri različite teme ili povezati nekoliko tema u jedan rad.

Za sudjelovanje u natjecanju potrebno je odabrati temu iz matematike ili fizike koja ima veze s naslovom ,,Mreže i povezanost“ (u širokoj interpretaciji) i detaljno je obraditi. Na primjer, tema može biti problem sedam mostova Königsberga, način rada mreže semafora u prometu, veze među atomima, statika mostova i slično.

Za odabranu temu treba:

  1. napraviti prezentaciju na računalu (u Powerpointu, Beameru ili nekom drugom programu za prezentacije),
  2. napisati detaljan opis rada u obliku eseja.

Osim toga, treba priložiti dodatne materijale koji su se koristili u radu, u obliku: videa, simulacija, priprema za 3d ispis, izrađenih modela, itd.

Cilj nam je potaknuti kreativne, zanimljive i originalne načine za izvedbu dodataka prezentacijama. Pritom mislimo na izradu multimedijskih digitalnih sadržaja koji uključuju tekst, sliku, zvuk, video, animaciju, simulaciju, grafikon itd. Na raspolaganju su vam razni digitalni alati koji vam u tome mogu pomoći, poput Geogebre, Pythona, Powtoona, Meta-Charta, Geniallyja, Scratcha, Nearpoda, Poppleta i sličnih.

Način prezentacije mora biti jasan i razumljiv te prilagođen ciljanoj publici i u što je moguće većoj mjeri interaktivan.

Svoje radove predajte ili pošaljite do isteka roka natječaja, 24. travnja 2025. godine u 17 sati, osobno, poštom ili elektroničkim putem na adresu:

  • uprava@dmf.hr
    (ako predajete rad elektroničkim putem, stavite u naslov ,,Za natjecanje DMF-a’’, a prezentaciju, esej i dodatke možete staviti u .zip ili .rar datoteku), ili
  • Društvo matematičara i fizičara
    Radmile Matejčić 2, 51 000 Rijeka
    (s naznakom) DMF natjecanje
    (ako predajete rad osobno ili poštom, možete predati ispisani esej i prezentaciju, ili ih staviti na USB stick).

 

Uz radove obavezno pošaljite i sljedeće podatke:

  • imena i prezimena svih natjecatelja, školu i godinu pohađanja nastave,
  • adresu elektroničke pošte svih natjecatelja,
  • ime, prezime i adresu elektroničke pošte nastavnika mentora.

Za radove poslane poštom, žig mora biti najkasnije s datumom posljednjeg dana Natječaja. Nepravodobni ili nekorektno potpisani radovi neće se razmatrati. Za dodatna pitanja pošaljite poruku na e-adresu: uprava@dmf.hr.

NAGRADE

Najbolji radovi bit će nagrađeni i predstavljeni na Festivalu znanosti. Iz tog razloga budite spremni Vaš rad javno prezentirati u trajanju od 5 do 10 minuta.

Svima želimo puno uspjeha, odličnih ideja i zanimljivih realizacija!

 

Najava predavanja: Strojno učenje u obradi astrofizičkih podataka modernih pregleda neba

Pozivamo sve članove DMF-a i sve zainteresirane na sljedeće predavanje:
Datum i vrijeme:
četvrtak 6.2.2025. s početkom u 18:00
 
Mjesto:
učionica O-027, zgrada Sveučilišnih Odjela na Kampusu u Rijeci, Ulica Radmile Matejčić 2
Predavač:
Karlo Mrakovčić, mag. phys.
Naslov:
Strojno učenje u obradi astrofizičkih podataka modernih pregleda neba
Sažetak:
Veliki pregledi neba, poput LSST-a (Legacy Survey of Space and Time) iz Opservatorija Vera Rubin, revolucionirat će naše razumijevanje svemira. Ovi instrumenti će prikupiti ogromne količine podataka o milijardama astrofizičkih objekata, i time omogućiti detaljne studije kozmičke evolucije, tamne tvari, tamne energije i temeljnih astrofizičkih procesa.
Istraživanja se danas sve više fokusiraju na metode koje maksimiziraju znanstveni učinak iz ovih masivnih skupova podataka. LSST će, zahvaljujući desetljećem dugom prikupljanju podataka omogućiti detaljna istraživanja svemira u prostornoj i vremenskoj komponenti. Strojno učenje (ML) igra ključnu ulogu u ovakvom istraživanju, omogućuje obradu i analizu visokodimenzionalnih podataka poput fotometrijskih mjerenja, svjetlosnih krivulja i astronomskih slika. Ove tehnike pomažu identificirati uzorke, anomalije i nove fenomene koje tradicionalne metode često propuštaju.
Opširniji sažetak nalazi se u prilogu.
Veselimo se vašem dolasku!
Predsjedništvo DMF-a